Etusivu  |  Koulukisat  |  Yliopistokisat  |  Nettikisat  |  Materiaali

BOI

BOI (Baltic Olympiad in Informatics) on ohjelmointikilpailu, jonka vakituisia osallistujia ovat Baltian maat (Latvia, Liettua ja Viro), Pohjoismaat (Islanti, Norja, Ruotsi, Suomi ja Tanska) sekä Puola ja Saksa. BOI:n tarkoituksena on toimia harjoituskilpailuna IOI:ta varten.

Ensimmäinen BOI järjestettiin vuonna 1995, ja Suomi on osallistunut vuodesta 1998 alkaen. Vuonna 2019 BOI järjestetään Virossa, vuonna 2020 Latviassa, vuonna 2021 Saksassa ja vuonna 2022 Tanskassa.

Suomen tulokset

Suomi on saanut BOI:sta 6 kultamitalia, 19 hopeamitalia ja 34 pronssimitalia.

vuosipaikkakhp
2018Tukholma, Ruotsi211joukkue
2017Bergen, Norja012joukkue
2016Helsinki, Suomi021joukkue
2015Varsova, Puola024joukkue
2014Palanga, Liettua031joukkue
2013Rostock, Saksa002joukkue
2012Ventspils, Latvia012joukkue
2011Lyngby, Tanska001joukkue
2010Tartto, Viro012joukkue
2009Tukholma, Ruotsi001joukkue
2008Gdynia, Puola010joukkue
2007Güstrow, Saksa012joukkue
2006Heinola, Suomi103joukkue
2005Pasvalys, Liettua002joukkue
2004Ventspils, Latvia014joukkue
2003Tartto, Viro041joukkue
2002Vilna, Liettua012joukkue
2001Sopot, Puola002joukkue
2000Haninge, Ruotsi200joukkue
1999Riika, Latvia001joukkue
1998Tartto, Viro100joukkue

BOI 2018: Tukholma, Ruotsi

Suomen joukkue:

  • Théo Friberg
  • Juha Harviainen (kultamitali)
  • Olli Järviniemi
  • Siiri Kuoppala (pronssimitali)
  • Roope Salmi (kultamitali)
  • Santeri Toivonen (hopeamitali)

Ohjaajat: Tuukka Korhonen ja Antti Röyskö

BOI 2017: Bergen, Norja

Suomen joukkue:

  • Juha Harviainen (hopeamitali)
  • Miska Kananen
  • Siiri Kuoppala (pronssimitali)
  • Onni Rantanen
  • Antti Röyskö (pronssimitali)
  • Roope Salmi

Ohjaajat: Topi Talvitie ja Tuukka Korhonen

BOI 2016: Helsinki, Suomi

Suomen joukkue:

  • Juha Harviainen (hopeamitali)
  • Hannes Ihalainen (hopeamitali)
  • Pietari Kaskela
  • Siiri Kuoppala
  • Kalle Luopajärvi
  • Roope Salmi (pronssimitali)

Ohjaajat: Antti Laaksonen ja Topi Talvitie

BOI 2015: Varsova, Puola

Suomen joukkue:

  • Hannes Ihalainen (pronssimitali)
  • Sami Kalliomäki (pronssimitali)
  • Tuukka Korhonen (hopeamitali)
  • Henrik Lievonen (pronssimitali)
  • Kalle Luopajärvi (hopeamitali)
  • Petteri Timonen (pronssimitali)

Ohjaajat: Antti Laaksonen ja Topi Talvitie

BOI 2014: Palanga, Liettua

Suomen joukkue:

  • Hannes Ihalainen
  • Sami Kalliomäki (hopeamitali)
  • Tuukka Korhonen
  • Henrik Lievonen (pronssimitali)
  • Kalle Luopajärvi (hopeamitali)
  • Petteri Timonen (hopeamitali)

Ohjaajat: Antti Laaksonen ja Topi Talvitie

BOI 2013: Rostock, Saksa

Suomen joukkue:

  • Toni Annala (pronssimitali)
  • Sami Kalliomäki (pronssimitali)
  • Matias Lahti
  • Kalle Luopajärvi
  • Petteri Mäki
  • Joonatan Saarhelo

Ohjaajat: Antti Laaksonen ja Topi Talvitie

BOI 2012: Ventspils, Latvia

Suomen joukkue:

  • Andrei Cramariuc (hopeamitali)
  • Sami Kalliomäki (pronssimitali)
  • Jasse Lahdenperä (pronssimitali)
  • Henri Nurmi
  • Joonatan Saarhelo
  • Joona Rossi

Ohjaajat: Timo Knuutila ja Antti Laaksonen

BOI 2011: Lyngby, Tanska

Suomen joukkue:

  • Andrei Cramariuc
  • Joel Huttunen
  • Toni Hyvönen
  • Jasse Lahdenperä
  • Johannes Laire (pronssimitali)
  • Janne Levijoki

Ohjaajat: Mikko Sysikaski

BOI 2010: Tartto, Viro

Suomen joukkue:

  • Joonas Haapala (pronssimitali)
  • Nuutti Hölttä
  • Santtu Keskinen (hopeamitali)
  • Jasse Lahdenperä
  • Johannes Laire (pronssimitali)
  • Janne Levijoki

Ohjaajat: Timo Poranen ja Antti Laaksonen

BOI 2009: Tukholma, Ruotsi

Suomen joukkue:

  • Nuutti Hölttä
  • Santtu Keskinen
  • Jussi Kokkala (pronssimitali)
  • Lari Sinisalo
  • Ville Sirviö
  • Tuomas Tynkkynen

Ohjaajat: Timo Poranen ja Antti Laaksonen

BOI 2008: Gdynia, Puola

Suomen joukkue:

  • Otto Ebeling
  • Aleksi Hartikainen
  • Toni Huttunen
  • Jussi Kokkala
  • Mika Laitinen
  • Mikko Sysikaski (hopeamitali)

Ohjaajat: Heikki Hyyrö ja Antti Laaksonen

BOI 2007: Güstrow, Saksa

Suomen joukkue:

  • Otto Ebeling (pronssimitali)
  • Harri Hätinen
  • Lauri Kenttä
  • Tuomo Lempiäinen
  • Jussi Pitkänen (pronssimitali)
  • Mikko Sysikaski (hopeamitali)

Ohjaajat: Heikki Hyyrö ja Timo Poranen

BOI 2006: Heinola, Suomi

Suomen joukkue (1):

  • Oleg Grenrus
  • Janne Kokkala (pronssimitali)
  • Antti Laaksonen (pronssimitali)
  • Ville Pettersson (kultamitali)
  • Otto Seiskari
  • Mikko Sysikaski

Ohjaaja: Markus Ojala

Suomen joukkue (2):

  • Otto Ebeling
  • Anssi Hannula
  • Lauri Kenttä (pronssimitali)
  • Tuomo Lempiäinen
  • Jaakko Salo
  • Stefan Salo

Ohjaaja: Niko Kiirala

BOI 2005: Pasvalys, Liettua

Suomen joukkue:

  • Mikko Ervasti
  • Antti Laaksonen
  • Ilkka Mattila (pronssimitali)
  • Ville Pettersson (pronssimitali)
  • Aleksi Torhamo

Ohjaajat: Matti Nykänen ja Markus Ojala

Joukkueeseen oli valittu myös Jussi Sainio, joka ei kuitenkaan päässyt matkalle.

BOI 2004: Ventspils, Latvia

Suomen joukkue:

  • Aki Jäntti (pronssimitali)
  • Niko Kiirala (hopeamitali)
  • Sami Kivistö (pronssimitali)
  • Topi Musto (pronssimitali)
  • Ville Mäkynen (pronssimitali)
  • Ville Pettersson

Ohjaajat: Jari Koivisto ja Matti Nykänen

BOI 2003: Tartto, Viro

Suomen joukkue:

  • Tapani Alasaarela
  • Juha Arpiainen (hopeamitali)
  • Juha Backman (pronssimitali)
  • Niko Kiirala
  • Ville Mäkynen (hopeamitali)
  • Markus Ojala (hopeamitali)
  • Veli Peltola (hopeamitali)
  • Ville Pettersson

Ohjaajat: Jari Koivisto ja Matti Nykänen

BOI 2002: Vilna, Liettua

Suomen joukkue:

  • Marja Hassinen
  • Markus Ojala (hopeamitali)
  • Olli-Pekka Kahilakoski (pronssimitali)
  • Ville Mäkynen
  • Veli Peltola (pronssimitali)
  • Olli-Pentti Saira

Ohjaajat: Tiina Aalto ja Ville Leppänen

BOI 2001: Sopot, Puola

Suomen joukkue:

  • Fredrik Jansson (pronssimitali)
  • Olli-Pekka Kahilakoski
  • Teemu Murtola (pronssimitali)
  • Markus Ojala
  • Mika Pruikkonen
  • Olli-Pentti Saira

Ohjaajat: Ville Leppänen ja Timo Knuutila

BOI 2000: Haninge, Ruotsi

Suomen joukkue:

  • Asko Soukka
  • Tuukka Hastrup
  • Otto Järvinen
  • Tero Karras (kultamitali)
  • Mika Kolehmainen
  • Teemu Murtola (kultamitali)

Ohjaajat: Tiina Aalto ja Ville Leppänen

BOI 1999: Riika, Latvia

Suomen joukkue:

  • Thomas Eckerman (pronssimitali)
  • Tero Karras
  • Sami Liedes
  • Jan Lönnberg
  • Hannu Niemistö
  • Timo Teräs

Ohjaajat: Tiina Aalto ja Jyrki Kivinen

BOI 1998: Tartto, Viro

Suomen joukkue:

  • Johan Brandt
  • Tero Karras
  • Jussi Koskela
  • Samuli Laine (kultamitali)
  • Jan Lönnberg
  • Jussi Mäkinen
  • Asko Soukka
  • Timo Teräs

Ohjaajat: Tiina Aalto ja Jyrki Nummenmaa